Marketing w małej firmie – 5 niezbędnych inwestycji.

W trakcie mojej pięcioletniej współpracy z wieloma markami zauważyłam, że marketing często jest pomijany podczas planowania strategii biznesowej. Wydaje się, że spychany jest na boczny tor, oczekując lepszych czasów i zdecydowanie większego budżetu.
Budżet, jakim dysponuje mała firma, często staje się barierą dla podejmowania działań marketingowych. Klientki, które zwracają się do mnie o pomoc, często wyrażają przekonanie, że inwestycje w stronę internetową czy reklamy w mediach społecznościowych są krokiem możliwym dopiero po osiągnięciu pierwszych większych zysków. Wiele przedsiębiorczyń zakłada firmy, nie inwestując zbyt wiele w stworzenie solidnych podstaw. Jestem zdania, że taka krótka perspektywa działa na niekorzyść profesjonalnego podejścia do biznesu.
Warto podkreślić, że wiele osób uważa, iż prowadzenie firmy online nie wiąże się z dużymi kosztami. Oczywiście istnieje wiele bezpłatnych narzędzi i metod dotarcia do klienta, ale rentowne i efektywne prowadzenie działalności online wymaga inwestycji oraz wsparcia specjalistów.
Kiedy mówię o inwestycjach, mam na myśli nie tylko środki finansowe. Twój czas i praca również stanowią kluczową inwestycję, zwłaszcza jeśli decydujesz się działać samodzielnie, bez wsparcia doświadczonych profesjonalistów. Wiele właścicielek firm podejmuje się na przykład samodzielnego tworzenia stron internetowych w WordPress. Z różnym skutkiem, ale zawsze wiąże się to z poświęceniem czasu i wysiłku na stworzenie solidnych podstaw dla swojej firmy.
Tak czy inaczej, nie da się uniknąć inwestycji – zarówno finansowych, jak i czasowych – jeśli chcesz z powodzeniem rozwijać swoją małą firmę w świecie internetu. Niemniej jednak każda inwestycja w obszar marketingu, którą podejmujesz, na pewno przyniesie wymierne korzyści, pod warunkiem że podejdziesz do tego z rozwagą i strategicznym planem działania.
Dlatego zachęcam do rozpoczęcia od opracowania solidnej strategii marketingowej. To kluczowy krok, o którym więcej przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Posłuchaj także w formie podcastu za darmo tutaj:
1. Strategia marketingowa
Punkt wyjścia i inwestycja, której nie możesz absolutnie pominąć. Oczywiście, jeśli prowadzisz małą firmę, niekoniecznie potrzebujesz rozbudowanej strategii marketingowej. Jednak jest nieodzowna, ponieważ bez solidnego planu trudno osiągnąć sukces na dzisiejszym konkurencyjnym rynku. Warto podkreślić, że strategia nie tylko pozwala określić kierunek i cel, ale również stanowi narzędzie kontroli kosztów marketingowych oraz skuteczną weryfikację działań, eliminując te, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Strategia marketingowa jest elementem, który wytycza ścieżkę działania Twojego przedsiębiorstwa.
Na podstawie doświadczeń moich klientek zdaję sobie sprawę, że wirtualny świat może przytłoczyć różnorodnością możliwości marketingowych. Niestety, skupienie się na wszystkim jednocześnie może prowadzić do odwrotnego efektu niż zamierzony, zaburzając skoncentrowanie na istotnych dla biznesu aspektach. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:
- CEL – Jakie są cele Twojej firmy w krótko- i długofalowej perspektywie? Jakie cele stawiasz sobie na tydzień, miesiąc oraz rok? W jaki sposób będziesz je mierzyć?
- GRUPA DOCELOWA/PERSONA – Kto jest Twoim idealnym klientem? Gdzie mieszka, co robi, jakie ma problemy? Do kogo kierujesz swoje produkty czy usługi?
- PRODUKT – Jakie są cechy produktu? Jakie korzyści oferuje? W jaki sposób zmieni życie Twojego klienta? Co sprawi, że zdecyduje się na zakup?
- KONKURENCJA – Czy masz konkurencję? Jakie są jej mocne strony? W czym się wyróżnia? Co możesz wykorzystać w swojej strategii?
Stworzenie kompleksowego dokumentu strategii marketingowej może wydawać się wyzwaniem, jednak korzyści płynące z precyzyjnego planu przewyższają nakład pracy. Poniżej znajdziesz również link do mojej MINISTRATEGII MARKETINGOWEJ, która może stanowić praktyczne wsparcie w opracowywaniu własnej strategii.
2. Firmowa strona internetowa
Firmowa strona internetowa stanowi absolutne niezbędne narzędzie w obliczu dzisiejszych zdigitalizowanych czasów. Istnieją twierdzenia, że biznes online można także skutecznie prowadzić jedynie poprzez platformy społecznościowe, takie jak Instagram czy Facebook. Owszem, jest to możliwe, ale pytanie brzmi: na jak długo? Można korzystać z tych platform, ale czy potencjalni klienci będą postrzegali firmę jako profesjonalną? Można działać na Instagramie, ale co się stanie, jeśli słynna platforma Meta przestanie istnieć?
Firmowa strona internetowa powinna stanowić centralny punkt Twojej obecności online, pracujący dla Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to niezwykle skuteczny sposób na pozyskiwanie klientów oraz budowanie ich zaufania do Twojego biznesu.
Strona internetowa to przestrzeń, gdzie:
- Potencjalni klienci mogą zdobyć informacje o Twojej ofercie lub umówić się na konsultację.
- Oferujesz bezpłatne materiały do pobrania lub prezentujesz i sprzedajesz swoje produkty i usługi.
- Zbierasz dane kontaktowe potencjalnych klientów, budując bazę potencjalnych leadów.
- Prezentujesz swoje dotychczasowe projekty, pokazujesz portfolio lub dzielisz się wiedzą.
Strona internetowa to dla Twojej małej firmy inwestycja jednorazowa, która przynosi ciągłe korzyści. Jej istnienie pozwala na skuteczne budowanie marki, nawiązywanie relacji z klientami oraz zdobywanie nowych możliwości biznesowych.
3. Profesjonalne treści
W kontekście tworzenia strony internetowej zawsze pojawia się kluczowy dylemat – czy napisać treści samodzielnie, czy też zlecić to specjalistom. Oczywiście, koszty odgrywają tu istotną rolę, ponieważ za wysokiej jakości treści trzeba zapłacić. Jednak warto zrozumieć, że taka inwestycja z pewnością zwróci się z nawiązką. Profesjonalne i odpowiednio zoptymalizowane teksty nie tylko przyciągną nowych klientów, ale także dzięki temu pomogą znacząco zwiększyć poziom zysków.
Należy pamiętać, że treści na stronie internetowej powinny być dostosowane do odbiorców. Muszą być nie tylko odpowiednie i angażujące, ale także interesujące. Znaczenie ma również odpowiedni układ tekstu oraz zastosowanie języka korzyści. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w tworzeniu tego typu tekstów, zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dlaczego? Ponieważ chyba nie chcesz, aby inwestycja w treści okazała się stratą czasu i potencjalnie odstraszała potencjalnych klientów, prawda?
Zatem, decydując się na profesjonalne treści, inwestujesz nie tylko w słowa, ale także w skuteczną komunikację z Twoją grupą odbiorców. To ważny element budowania pozytywnego wizerunku marki oraz zdobywania zaufania klientów. Dlatego warto podejść do tego aspektu z pełną świadomością, doceniając potencjał, jaki niesie ze sobą profesjonalny copywriting.
4. Automatyzacja biznesu
Automatyzacja to element usprawniający funkcjonowanie także małej firmy. Jestem ich wielką fanką, działają w moim biznesie i z powodzeniem wdrażam je także w biznesach moich klientek.
Dlaczego? Bo marketing oparty na automatyzacji nie tylko skuteczniej dociera do potencjalnych klientów, ale również nie wymaga ciągłej uwagi, stanowiąc jednorazową inwestycję, która napędza rozwój Twojego mini-przedsiębiorstwa.
Wprowadzenie automatyzacji do biznesu oznacza również:
- Oszczędność czasu – Twój biznes zaczyna pracować na autopilocie, co pozwala Ci odzyskać cenny czas i zwiększyć poczucie spokoju.
- Większa produktywność – Nowe możliwości, jakie daje automatyzacja, pozwalają zwiększyć efektywności Twoich działań.
- Redukcja kosztów – Jednorazowo ustawiona automatyzacja działa niemal bez końca, generując oszczędności i optymalizacje w funkcjonowaniu firmy.
- Satysfakcja klientów – Szybka i efektywna obsługa klientów to rezultat dobrze wdrożonej automatyzacji.
Rzeczywiście, na rynku istnieje wiele narzędzi wspomagających automatyzację. Dla przykładu:
- WordPress: Stanowi bazę do budowy strony internetowej. Dzięki bogatej ofercie wtyczek, można zautomatyzować wiele procesów, takich jak planowanie publikacji treści, zarządzanie SEO czy monitorowanie ruchu na stronie.
- WooCommerce: Automatyzuje wiele procesów związanych z e-commerce. Możesz skonfigurować automatyczne powiadomienia o statusie zamówienia, zarządzać stanem magazynowym, a także dostosować ceny i promocje w zależności od określonych warunków.
- CartFlows: Umożliwia automatyzację procesu zakupowego na stronie internetowej. Możesz skonfigurować lejki sprzedażowe, automatyzując kroki od przeglądania produktów do finalizacji zakupu, co poprawia doświadczenie klienta i zwiększa konwersje.
- MailerLite: Pozwala na automatyzację kampanii marketingu emailowego. Możesz ustawić cykliczne wysyłanie newsletterów, segmentować listy subskrybentów na podstawie ich zachowań, a także tworzyć automatyczne powiadomienia i reakcje na interakcje z odbiorcami.
- Zapier: Pełni rolę mostu, łącząc różne narzędzia i umożliwiając automatyczne przesyłanie danych pomiędzy nimi, poprzez tworzenie „zapów” (połączeń między aplikacjami). Na przykład, możesz skonfigurować automatyczną reakcję na nowe zamówienie w WooCommerce, wysyłając powiadomienie emailowe za pomocą MailerLite.
Integracja tych narzędzi pozwala na skuteczną automatyzację różnych aspektów działalności online, usprawniając procesy biznesowe i zwiększając efektywność.
Automatyzacje, które szczególnie polecam wdrożyć w swoim biznesie to:
- Automatyzacja lead magnet
- Automatyzacja do planowania spotkań
- Automatyzacja obsługi klienta na stronie
- Automatyzacja posprzedażowa
- Automatyzacja odzyskiwania porzuconych koszyków
- Automatyzacja angażująca subskrybentów
Przeczytaj także artykuł: Budowanie marki osobistej – dlaczego warto?
5. Media społecznościowe
Dzisiaj obecność w mediach społecznościowych stanowi ważny element skutecznej strategii marketingowej, jednak należy pamiętać, że to tylko jeden z kanałów komunikacyjnych, a nie jedyny, jak już wcześniej wspomniałam.
Zasada „jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz” jest nadal aktualna, dlatego warto zainwestować w obecność na platformach społecznościowych. Jednakże, zanim zanurzysz się w świat Social Media, zastanów się, żeby nie być wszędzie jednocześnie. Dlaczego? Po pierwsze, nie będzie możliwe skuteczne generowanie treści na wszystkie dostępne platformy, a po drugie, to po prostu nie jest konieczne. Wybierz dwa lub trzy media społecznościowe, dostosowując wybór do grupy docelowej. Zadaj sobie pytanie: gdzie są moi potencjalni klienci, gdzie spędzają najwięcej czasu? I tam skoncentruj swoje działania, ponieważ każda platforma wymaga odmiennego podejścia komunikacyjnego.
Jeśli postawisz na Instagram, stwórz estetyczny profil z ciekawymi zdjęciami i video, które będą wsparte wartościową treścią. Planujesz działać na Facebooku? Zastanów się, jak angażować swoją społeczność, jak budować emocje i zachęcać do interakcji. A może wybierasz YouTube? Warto dostarczać konkretne informacje w ciekawy sposób graficzny.
Aby inwestycja w obecność na mediach społecznościowych przyniosła wymierne korzyści, musisz:
- Prowadzić konta systematycznie, warto stworzyć harmonogram publikacji.
- Unikać bezpośredniej sprzedaży usług czy produktów, a raczej pokazywać, w jaki sposób te elementy wpływają na życie innych.
- Budować społeczność, dzielić się darmową wiedzą i doświadczeniem, oraz prezentować firmę od bardziej osobistej strony.
Podsumowanie
Uważam, że strategia marketingowa, profesjonalna strona internetowa, wartościowe treści, wykorzystywanie mediów społecznościowych, a także automatyzacja procesów stanowią niezbędne elementy Twojego marketingu, w które warto zainwestować.
Pamiętaj, że marketing to inwestycja, a nie wydatek. Wartość, jaką dostarczysz swoim klientom poprzez te działania, przekłada się na wzrost rozpoznawalności marki, zdobycie nowych klientów i długofalowy rozwój biznesu. Niemniej jednak, ważne jest konsekwentne działanie i adaptacja strategii do zmieniających się warunków rynkowych.
A czy Ty masz swoje sprawdzone metody w dziedzinie marketingu? Podziel się nimi w komentarzu do tego artykułu, abyśmy razem mogły rozwijać nasze biznesy i inspirować się nawzajem.
Zapraszam do dyskusji!
*Niektóre linki w moich artykułach blogowych są linkami partnerskimi. W tym przypadku są one oznaczone gwiazdką. Polecam wyłącznie narzędzia online, do których jestem w 100% przekonana.
Masz pytania? Chcesz współpracować? Napisz do mnie na hej@justynalubawy.com.